Drama@DEEP:Guide

Z Drama@DEEP

Spis treści

Zanim zaczniesz

Dobrze jest założyć sobie próbną stronę np. przez kliknięcie we własną ksywkę u góry ekranu. Polecam zapoznanie się z opcjami oferowanymi automatycznie przez okienko edycji (są tam przyciski umożliwiające formatowanie podstawowych wartości tekstu, takich jak pogrubienie czcionki czy kursywa).

Jeśli aktora lub dramy o której piszecie jeszcze nie ma w naszej dramopedii to właśnie tam możesz założyć pierwszy link np.
[[Hana Kimi sezon 3]]
. Kiedy zapiszecie stronę link będzie świecił się na czerwono, o tak -> Hana Kimi sezon 3. Teraz możecie zedytować stronę dla swojego nowego artykułu. Z reguły jednak gdzieś można znaleźć wspomniany tytuł lub aktora. Wtedy edytujecie cały artykuł za pomocą zakładki po lewej stronie ekranu. Zaznaczacie tytuł lub aktora, którego chcecie edytować podwójną kwadratową klamrą, np.
[[SAI]]
. Teraz klikacie w link, który powinien być czerwony i możecie edytować swój własny artykuł.

Kiedy już dojdziecie do tego jak złożyć artykuł przeczytajcie wskazówki dla piszących w dramopedii

Szablony

Do tworzenia stron w dramopedii zarówno w przypadku aktorów jak i dram używane są szablony. Usprawniają wpisywanie danych i ich porządkowanie według kategorii, dlatego zaleca się tworzenie artykułów spod szablonów. Obecnie dla dram używane są następujące szablony:

Natomiast dla stron aktorów używa się szablonu:

Najprostsze znaczniki i ich objaśnienia

Znacznik Wyjaśnienie
''' Pogrubienie '''
potrójny apostrof - pogrubienie czcionki
'' Kursywa ''
podwójny apostrof - pochylenie czcionki
== Tytuł 1 ==
=== Tytuł 2 ===
nowy rozdział. Podrozdziały wyznaczają kolejne znaki równości.
* Punktowanie 1
** Punktowanie 2
gwiazdka - wypunktowanie tekstu. Kolejne podpunkty danego punktu to więcej gwiazdek
[[Kategoria:JAktor]]
Dodanie artykułu do kategori.

Dostępne kategorie dla aktorów: JAktor, JAktorka, KAktor, KAktorka, TWAktor, TWAktorka, CAktor, CAktorka, HKAktor, HKAktorka.

Kategorie dla dram są dodawane automatycznie, na podstawie informacji umieszczonych w szablonie.

[link(pamiętajcie, by zaczynał się od http://) Opis_linku]
dodanie hiperłącza

Obrazki i ich linkowanie

Żeby zalinkować obrazek musisz go najpierw załadować. W tym celu z lewej strony, z menu narzędzia wybierasz Prześlij plik. Teraz opisujesz i przesyłasz obrazek (pamiętaj, by nadać mu nazwę zgodną z przeznaczeniem, np. to zdjęcie chciałabym wykorzystać w artykule o Ohno Satoshi więc nadam mu nazwę Ohno_Satoshi.jpg). Potem w tekst wklejasz taki kod:

[[nazwa_obrazka.jpg‎|wyrównanie|thumb|wielkość|opis_obrazka]]

np. dla strony Ohnoła wygląda to tak:

[[Grafika:Ohno Satoshi.jpg‎|right|thumb|170px|Ohno Satoshi]]

Obrazek nazywa się Ohno_Satoshi.jpg (poprostu na początku, w miejsce "nazwa_obrazka.jpg" wklejacie taki tekst, jak ten, który tu jest zaznaczony). Obrazek jest dorównany do prawej (inne możliwości to center i left) , ma ramkę (thumb) i szerokość 170 pikseli (170px). Ustawienie szerokości nie jest obowiązkowe, ale dobrze jest dopasować obrazek do strony, tak żeby ładnie wyglądał (musicie sprawdzać opcją Pokaż podgląd dla jakich wartości px będzie dobrze wyglądał). Nasz przykładowy obrazek opisany jest jako Ohno Satoshi.


UWAGA - szablony automatycznie pozycjonują i dodają obrazek do artykułu, musicie tylko wypełnić odpowiednie rubryczki. Wyjaśnienie kodu obrazka pozostawiam, gdyby ktoś chciał dodać np. tablicę korelacji.

Nawigacja
patronujemy
dla edytorów
portale
nasi partnerzy
Narzędzia