Pomoc:Strona dyskusji

Z Drama@DEEP

główna strona pomocy

W stronę dyskusyjną zaopatrzona jest każde hasło w Wikipedii. Jest to podstawowe narzędzie do wymiany opinii, zgłaszania uwag i rozwiązywania konfliktów edycyjnych.

Strony dyskusyjne dzielą się generalnie na dwa rodzaje:

Strony dyskusyjne mają inne tło niż strony z właściwą treścią. Przy standardowych ustawieniach widoku Wikipedii strony dyskusyjne są jasnopomarańczowe.

Wikipedia nie jest forum dyskusyjnym. Strony dyskusyjne powinny służyć wyłącznie do wyjaśniania kontrowersji związanych z edycją haseł. Pytania do autora, umieszczanie tekstów propozycji zmian, a także wszelkie komentarze, sugestie i uwagi, o ile dotyczą tekstu dyskutowanego hasła, są tu jak najbardziej na miejscu.

Jakkolwiek na stronach dyskusyjnych można pisać "swobodniej" niż na głównych stronach, nie należy z nich korzystać jak ze swoistego czatu. Pisząc tu, należy też przestrzegać ogólnych zasad Wikietykiety.

Spis treści

Ogólne strony dyskusyjne

Stronę dyskusyjną można zobaczyć klikając na zakładkę "dyskusja" w dowolnym haśle w Wikipedii. Służą one głównie do wyjaśniania kontrowersji powstających w czasie pisania haseł. Nie należy tam pisać luźnych uwag niezwiązanych z tematem hasła. Edytuje się je dokładnie tak samo jak same hasła. Cała różnica polega na tym, że na stronach dyskusyjnych z zasady pisze się "od siebie".

Dobrym obyczajem jest podpisywanie swoich wypowiedzi na stronach dyskusyjnych. Po zalogowaniu można robić to za pomocą czegoś w rodzaju "elektronicznego podpisu", który wstawia się za pomocą dwóch myślników i czterech tyld:

--~~~~

Podpis w standardowym ustawieniu polega na utworzeniu linku do naszej strony osobistej oraz dokładnej daty i czasu edycji:

--Ktoś 20:35, 30 gru 2009 (CET)

~dwa myślniki na początku nie są obligatoryjne, ale zwykło się je wstawiać ze względów estetycznych~

Dwa myślniki i trzy tyldy:

--~~~

powodują pojawienie się tylko linku do strony użytkownika:

Ktoś

zaś dwa myślniki i pięć tyld:

--~~~~~

to sama data.

Strony dyskusyjne użytkowników

komunikat "Masz nowe wiadomości"

Strony dyskusji użytkowników są bardzo ważnym sposobem komunikacji użytkowników. Strony dyskusyjne użytkowników są dostępne po wejściu na stronę osobistą użytkownika, kliknięciu na zakładkę "dyskusja" i "edytuj". Ze stron tych korzysta się tak samo jak z ogólnych stron dyskusyjnych, tyle, że napisanie tam czegokolwiek powoduje, że "właścicielowi" tej strony pojawi się duży, pomarańczowy komunikat "Masz nowe wiadomości".

Wielu początkujących użytkowników popełnia błąd i odpowiada na wpisy, które ktoś umieścił na ich stronie dyskusyjnej, również na tej samej stronie. Mimo, że jest to mało intuicyjne, należy na wpisy do swojej strony dyskusyjnej odpisywać na stronie dyskusyjnej tego użytkownika, który zostawił nam wiadomość. Gdy wpiszemy się użytkownikowi, który do nas napisał na jego stronie dyskusyjnej, zostanie on o tym powiadomiony pomarańczowym komunikatem, natomiast jeśli odpowiemy na naszej stronie dyskusyjnej, może on tego w ogóle nie zauważyć.

Netykieta stron dyskusyjnych

Na stronach dyskusyjnych należy zachowywać się wg pewnych zasad. Nie należy przesadnie angażować się w dyskusje, atakować osobiście dyskutantów itp. Oprócz tego istnieją też "niepisane" obyczaje na tych stronach. Należą do nich:

Archiwizacja

Aktywne edytowanie Wikipedii skutkuje zazwyczaj częstą wymianą wpisów na stronach dyskusji. Z czasem tych wpisów może się zebrać całkiem sporo, co będzie utrudniać dodawanie i przeglądanie nowych. Wskazana jest wtedy archiwizacja strony dyskusji. Istnieje wiele metod archiwizacji, najbardziej zalecaną metodą jest:

Link do aktualnej wersji można skopiować z menu narzędzia umieszczonego po lewej stronie - jest podpisany jako Link do tej wersji. Zobacz także pomoc dotyczącą historii strony.

Inne metody, te niestety najpopularniejsze, ale nie zalecane to:

Obie z metod mają kilka znaczących wad. Największą jest możliwość edycji oraz skasowania strony z archiwum, co nie powinno mieć miejsca. Dodatkowo strona archiwalna utworzona pierwszą metodą nie posiada historii, więc nie można w łatwy sposób stwierdzić autentyczności wpisów.

Nawigacja
patronujemy
dla edytorów
portale
nasi partnerzy
Narzędzia