Drama@DEEP:Aktor / aktorka

Z Drama@DEEP

Wersja Otai (dyskusja | edycje) z dnia 22:53, 7 gru 2013
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Spis treści

Tytuł artykułu

Japonia

W tytule pierwsze podajemy nazwisko, a następnie imię aktora/ki. Jako przekierowanie dodajemy tytuł artykułu w odwróconej kolejności. Jako tytuł artykułu przyjmujemy imię i nazwisko lub pseudonim aktora/ki, którym dana osoba najczęściej się posługuje. Dotyczy to głównie zapisu z iloczasami i bez. Przyjęło się zapisywać tytuł bez iloczasu, ale dodawać przekierowanie zawierające iloczasy.

Korea

W tytule najpierw podajemy nazwisko, a następnie jedno- lub dwuczłonowe imię. Z powodu niejednolitej latynizacji spotykanej na wielu stronach, przyjmujemy tę najczęściej spotykaną lub wybraną przez aktora/kę. Tworzymy przekierowania dla alternatywnych latynizacji. Na stronie przyjęło się zapisywać dwuczłonowe imię bez myślnika.

Tajwan, Chiny i Hongkong

Najpierw podajemy nazwisko, następnie jedno- lub dwuczłonowe imię. Jako tytuł podajemy oryginalne imię i nazwisko. Dla imion angielskich tworzymy przekierowania.

Budowa artykułu

By ułatwić użytkownikom poruszanie się po wiki, staramy się, by wszystkie strony należące do jednej grupy wyglądały podobnie. W przypadku profili aktorów i aktorek informacje zostały podzielone na następujące sekcje:

Jeśli nie jesteś w stanie uzupełnić którejś z części, wstaw następujący szablon {{Uzupełnij|nazwa sekcji do uzupełnienia}}, który doda stronę do odpowiedniej kategorii. Dzięki temu inni użytkownicy będą szybciej mogli odnaleźć ją wśród innych stron wiki i uzupełnić brakujące informacje. Nie umieszczamy na stronie tego szablonu w przypadku profilu, musicali, piosenek przewodnich do dram, nagród oraz ciekawostek.

Profil

Kolejnym równie ważnym rodzajem artykułów co te o samych serialach są artykuły aktorów, reżyserów, scenarzystów i pozostałych współtwórców danego serialu. Artykuły dla tych wszystkich osób oparte są na szablonie [[Grafika:{{{zdjęcie}}}|{{{rozmiar}}}|thumb|right|{{{opis}}}]], linkach wewnętrznych do seriali, w których dana osoba brała udział, linkach zewnętrznych do filmów, w które dana osoba była zamieszana (w przypadku aktora będzie to film, w którym grał, a w przypadku scenarzysty film, do którego stworzył scenariusz). Dodatkowo mile widziane w przypadku aktorów są ciekawostki na ich temat, aby uatrakcyjnić artykuły oraz linki zewnętrzne do blogów i stron oficjalnych.

Podstawowe informacje

Dla łatwiejszego dodawania informacji w tej części artykułu korzystamy z szablonu. Opis jego działania i kody do skopiowania na stronę znajdziecie na stronie z opisem szablonu . Ale szablon nie zrobi za ciebie wszystkiego i na kilka spraw musisz zwrócić szczególną uwagę.

Imię i nazwisko

Imię i nazwisko podajemy w oryginalnym zapisie (tzn. w kanji / znakach chińskich / hangeul).

Przykład:
  • Imię i nazwisko: 生田 斗真

Latynizacja imienia i nazwiska

Czyli mówiąc inaczej imię i nazwisko zapisie alfabetem łacińskim. Jeśli dany tytuł ma kilka wersji latynizacji podajemy je wszystkie.

Przykład:

Japonia:

  • Imię i nazwisko (rōmaji): Oguri Shun

Korea:

  • Imię i nazwisko (latynizacja): Kang Han Byul / Kang Han Byeol

Chiny, Hongkong, Tajwan:

  • Imię i nazwisko (pinyin): Zhu Xiao Tian

Dodatkowo dla aktorów/ek z Chin, Hongkongu i Tajwanu można dodać ich angielskie imię i nazwisko:

  • Imię i nazwisko (angielskie)i: Ken Zhu

Pseudonim

Niektórzy aktorzy i aktorki posiadają pseudonimy, których oficjalnie używają, bądź zostały im nadane przez znajomych i fanów. W tym miejscu można także zamieścić pseudonim nadany przez polski fandom, o ile jest on powszechnie znany i używany.

Przykład:
  • Pseudonim: タッキー (Tackey), Takki, Tacka (nadane przez polski fandom)

Zawód

Na ten moment kategorie dodawane są dla zawodów: aktor, aktorka, piosenkarz, piosenkarka, model, modelka, reżyser, producent, scenarzysta, scenarzystka, kompozytor. Jeśli podczas tworzenia artykułu okaże się, że dla danego zawodu nie ma kategorii, proszę napisać o tym w dyskusji tej strony.

Data urodzenia

Na wiki przyjęto jedną wersję zapisu daty urodzenia, aby zachować jednolitość i estetyczność artykułów. Kolejność zapisu: dzień.miesiąc.rok

Przykład:
  • Data urodzenia: 26.05.1983

Rodzina

W tej części podajemy tylko rodzeństwo i sławnych członków rodziny. W przypadku rodziny aktorskiej tworzymy odnośniki do poszczególnych osób, które mają lub będą mieć swoje artykuły na wiki.

Przykład:
  • Rodzina: młodsza siostra (scenarzystka) [[Hong Mi Ran]]

Wzrost, waga, grupa krwi, znak zodiaku, chiński znak zodiaku, agencja

Następujące informacje podajemy opcjonalnie, tylko jeśli są dostępne.

Zespół

Istnieją specjalne szablony dla aktorów/ek, będących członkami zespołów muzycznych. Do artykułu automatycznie zostanie dodana kategoria zespołu, do którego dana osoba należy.

Przykład:
  • Zespół: DBSK

Aktor/ka występujący/a za granicą

Dla aktorów/ek występujących w innych krajach, dostępny jest osobny szablon. Wpisujemy tam dodatkowy kraj, w którym dana osoba jest aktywna, i zawód, który tam wykonuje. Informacje o aktywnościach zagranicznych nie pojawią sie bezpośrenio w profilu, ale dodadzą aktora/kę do odpowiednich kategorii.

Pozostałe elementy

W przypadku kolejnych elementów szablonu profil zostały one wspomniane już wcześniej, bądź też wykonywane są na podobnych zasadach co w przypadku szablonu drama.Znając budowę tych dwóch rodzajów artykułów, każdy jest w stanie tworzyć i edytować kolejne potrzebne artykuły na wikipedii.

Seriale TV

Wszystkie seriale telewizyjne, w których wystąpiła dana osoba, zamieszczamy w tej sekcji, podając nazwę dramy z odnośnikiem, a w nawiasie stację telewizyjną i rok rozpoczęcia emisji. Opcjonalnie można dodać rolę, jaką odegrał/a aktor/ka.

Przykład:

W przypadku reżyserów, scenarzystów, producentów i kompozytorów w nazwie sekcji dopisujemy, za co dana osoba była odpowiedzialna.

Przykład:

==Seriale TV - reżyseria==

Filmy

Niektórzy aktorzy/ki mają też na koncie role w filmach pełnometrażowych, jednak na naszej stronie nie tworzymy artykułów dla tych produkcji. Dlatego też, o ile to możliwe, dodajemy linki do opisów tych filmów na innych stronach, najlepiej polskich.

Przykład:

Musicale

Jeszcze inni cieszyli oczy fanów grą w musicalach. Z powodu niewielkiej ilości informacji na ich temat na polskich stronach, wystarczy podać nazwę, opcjonalnie można dodać rok i rolę.

Przykład:
  • The Prince of Tennis Musical: Dream Live 1st (2004) jako Ryoma Echizen

Piosenki przewodnie do dram

Zdarza się, że aktor bądź aktorka zaśpiewała piosenkę przewodnią do jakiegoś serialu. Informację dodajemy, podając tytuł piosenki (czcionka pochyła), jej pozycję w soundtracku (opening, ending, piosenka przewodnia) i tytuł dramy z odnośnikiem.

Przykład:

Piosenki przewodnie do filmów

Analogicznie, jak w przypadku piosenek do dram.

Nagrody

Ciekawostki

Linki zewnętrzne

Nawigacja
patronujemy
dla edytorów
portale
nasi partnerzy
Narzędzia